off
Okręt podwodny

Okręt podwodny

Potężna, podwodna broń Rosji

Posted by

Z łatwością może zatopić lotniskowiec. Szybka, i potężna. Mowa o najnowocześniejszej rosyjskiej torpedzie typu 65-76A „Wieloryb” kalibru 650 mm. Wystrzelona z okrętu podwodnego, może zatopić lotniskowiec. W naszej świadomości jeszcze odbija się echo ZSRR jako kraju o siermiężnej technologii i tak wielu z nas postrzega Rosję. Jednak dzisiejsza Rosja to kraj z najnowocześniejszą technologią, która stale się rozwija. Przypomnieć należy, że już w 1945 roku ZSRR technologicznie wyprzedzało USA prawie o 10 lat. Dzisiaj instytutu naukowe wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia naukowe i kadrę specjalistów, pracują nad rozwojem technologii w każdym zakresie.
— Nasza torpeda 65-76A kalibru 650 mm jest najpotężniejsza na świecie. Nikt nie ma czegoś podobnego. Jedna torpeda może zatopić lotniskowiec – podkreślił Tichonow, szef działu perspektywicznego planowania w koncernie Gidropribor.
Jak dodał, na Zachodzie największą torpedą jest torpeda kalibru 533 mm.
— Stworzyliśmy torpedę 65-76 o wyjątkowych parametrach: pod względem rozwijanej prędkości, zasięgu i zapasu materiałów wybuchowych. Zestaw obejmuje trzy torpedy i urządzenie do zakłócania hydroakustycznego – wyjaśnił.
Rosyjska torpeda typu 65-76A „Wieloryb” kalibru 650 mm powstała w połowie lat 80. ubiegłego wieku, a na uzbrojenie trafiła w 1991 roku. Jest modyfikacją torpedy 65-76, udoskonaloną do użytkowania na okrętach podwodnych trzeciej generacji. Długość – 11 metrów. Maksymalna prędkość – 50 węzłów Zasięg – 100 km.
Amerykańska torpeda Mark-48, która w największym stopniu jest zbliżona do rosyjskiego „Wieloryba”, ma o połowę mniejszy zasięg.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

off