off
Sokół Wędrowny

Sokół Wędrowny

Trzydzieści sokołów trafiło na Dolny Śląsk

Posted by

Na terenie Nadleśnictwa Żmigród, w sztucznie utworzonym gnieździe, zamieszkało pięć sokołów wędrownych. Jest to zakończenie akcji zasiedlania ptaków łownych. W W W tym roku, sprowadzono łącznie na Dolny Śląsk 34 ptaki z Niemiec, Słowacji i naszych polskich hodowli.

Akcja zasiedlania ptaków mogła mieć finał dzięki Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który wsparł tą akcję finansowo.
Jak się można dowiedzieć z wypowiedzi Bartłomieja Wiązowskiego Zastępcy Prezesa WFOŚiGW we Wrocławiu, europejska nadrzewna populacja sokoła wędrownego wyginęła całkowicie w latach 60-tych. Powodem było zatrucie środowiska szkodliwą dla ptaków chemią. Aby przywrócić populację sokołów w naszym regionie, fundusz od lat wspiera finansowo wszystkie akcje ich reintrodukcji. Ptaki są umieszczane w sztucznych gniazdach i dokarmiane, a później wypuszczane na wolność.
Od 2010 roku zasiedlono na Dolnym Śląsku 187 sztuk tych drapieżników. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. W ostatnich trzech latach projekt już zaczął przynosić pierwsze sukcesy, gdyż wyległo się wówczas 11 sokołów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

off