TRAPPIST – tak nazywana jest grupa planet, które są podobne do Ziemi. Ta grupa planet totalnie zaskoczyła świat nauki, gdyż nowe planety zmają więcej wody niż Ziemia.
TRAPPIST – 1 to układ, który elektryzuje astronomów i świat nauki na całym świecie z uwagi na odległość od Ziemi. To „tylko” 40 lat świetlnych, co jak na kosmiczne warunki jest jak wycieczka ze Świdnicy do Boleścina. „Wszystkie planety TRAPPIST-1 są bardzo podobne do Ziemi, mają twarde jądro otoczone atmosferą. TRAPPIST-1e to egzoplaneta, która jest najbardziej podobna do Ziemi pod względem masy, promienia i energii otrzymanej z jej gwiazd” – mówi Simon Grimm, egzoplanetolog z Uniwersytetu w Bernie. Odkrycie pokazuje, że niektóre z planet mogą mieć do 5 procent swojej masy w postaci ciekłej wody. Daje to 250 razy więcej wody niż w oceanach na Ziemi. Dla porównania, woda na Ziemi stanowi 0,02% jej masy. Wszystkie egzoplanety w tym układzie krążą po orbicie w strefie, w której woda może pozostawać w stanie ciekłym na ich powierzchni.
Wiedza, którą mają naukowcy o tym układzie jest wynikiem badań przeprowadzonych za pomocą metody TTV (Transit-timing variation). Chodzi o wariacje czasu przejścia. Ta technika działa wtedy kiedy można zaobserwować ruch planety i ich przejście na tle tarczy ich rodzimej gwiazdy. Ta metoda, która rozwijana jest od lat wymaga precyzyjnej obserwacji.
Odkryte planety
*TRAPPIST – 1b/1c – są najbliżej zimnego czerwonego karła wokół którego krążą, mają kamieniste jądra i gęstą atmosferę;
*TRAPPIST – 1d – ma niską masę, która wynosi ok. 30% masy Ziemi, powodem może być warstwa lodowa lub oceaniczna;
*TRAPPIST – 1f/1g/1h – są najdalszymi obiektami krążącymi wokół swojej gwiazdy, jest duże prawdopodobieństwo, że pokryte są zamarzniętą wodą na całej swojej powierzchni;
*TRAPPIST – 1e – pod względem masy, promienia i energii najbardziej podobna jest do Ziemi.
No i co Ci na to „Płaskoziemcy’?