off
Lodowiec bliski oderwaniu od Antarktydy

Lodowiec bliski oderwaniu od Antarktydy

Posted by

Lodowiec Pine Island w zachodniej części Antarktydy, od dawna spędza sen badaczom tego tajemniczego lądu. Naukowcy odkryli dużą szczelinę, rozciąga się wzdłuż lodowca. Szczelina powiększa się czasowo na duże odległości. Ze zgrozą stwierdzono, że lodowiec Pine Island o powierzchni pięciokrotnie większej niż Manhattan wkrótce się oderwie i zacznie dryfować w oceanie.
Szczelina rozciąga się już na 30 kilometrów i biegnie wzdłuż lodowca Pine Island. Zaledwie mniej niż 10 kilometrów dzieli ją od całkowitego oderwania się od lądu. Przerwa znajduje się w miejscu, w którym półka lodowa styka się z cieplejszymi wodami oceanu, powodując jej topienie od spodu. Jeśli lodowiec oderwie się w jednym potężnym kawałku jego fragment mierzyłby 300 km2.


Zdaniem ekspertów, szczelina jest na tyle głęboka, że lodowiec może oderwać się w każdej chwili. Po oddzieleniu się od lądu góra lodowa może pozostać zamarznięta, jeśli pozostanie w pobliżu niskich temperatur Antarktydy lub stopi się, jeśli przedryfuje w pobliże cieplejszych, północnych prądów. Stopienie się lodowca, oraz panujące ocieplenie może spowodować podniesienie się poziomu wód aż o 3 metry.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

off