off
20 lat Zespołu Śpiewaczego „Jubilatki”

20 lat Zespołu Śpiewaczego „Jubilatki”

Posted by

50 LAT KOŁA GOSPODYŃ I 20 LAT ZESPOŁU ŚPIEWACZEGO JUBILATKI Z WITOSZOWA DOLNEGO.
„Z szacunku dla tradycji i serca potrzeby” ta właśnie myśl przyświecała przed 20 laty głównym założycielkom Zespołu Śpiewaczego „Jubilatki”.28 kwietnia o g. 16.00 odbędą się dwa okrągłe jubileusze: 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym i 20-lecia Zespołu Śpiewaczego „Jubilatki”.
Zespół Śpiewaczy „Jubilatki” powstał w 1992 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym. Założycielem zespołu jest Pani Zofia Fryczyńska, będąca nieprzerwanie od 50 lat również przewodnicząca KGW w Witoszowie Dolnym. Pomysł założenia zespołu narodził się na obchodach 30-lecia Koła i z stąd nazwa zespołu -„Jubilatki”. Pierwszym instruktorem oraz akompaniatorem zespołu był nieżyjący już p. Wiktor Janulewicz. Obecnie od wielu lat instruktorami zespołu są: instruktor – Hanna Raszkiewicz i akompaniator – Zdzisław Christ /akordeon/.
„…Gdyby nie współpraca naszych instruktorów
nie byłoby tańców i śpiewnych wieczorów.
Trzeba było czekać aż trzydzieści latek
żeby powstał w kole zespół „Jubilatek” – tak pisała o zespole i jego instruktorach założycielka „Jubilatek” Pani Zofia Fryczyńska.
Od 20 lat zespół uświetnia liczne imprezy kulturalne nie tylko o zasięgu gminnym czy wojewódzkim ale także i ogólnopolskim (Burkatów „Nad Bystrzycą”, Mietków, Głuszyca, Dolnośląskie Święto Folkloru „Pod Ślężą Śpiewanie” w Sobótce, Kamień Pomorski, Spotkania Artystyczne Seniorów w Międzyzdrojach, Częstochowie, Lesznie, Świnoujściu, Wołowie, Szprotawie). Na swoim koncie ma także występy poza granicami: Francja, Niemczy i Czechy.
„Jubilatki” mają w swoim repertuarze piosenki ludowe z różnych regionów Polski, kolędy oraz pieśni dożynkowe i obrzędowe. Zespół otrzymał szereg nagród i wyróżnień. Prezentuje piosenki własnego autorstwa oraz innych twórców ludowych. Wspólnie z Zespołem „Kalina” z Pogorzały i Zespołem Złoty Kłos ze Słotwiny tworzą zespół śpiewaczy „Ale Babki”.
Zespół Śpiewaczy „Jubilatki” tworzą:
Bożena Alf, Krystyna Fabiś, Irena Gancarczyk, Dorota Grabowska, Katarzyna Halkowicz,
Anna Jaros, Barbara Maksymowicz, Sabina Mencfeld, Ewa Mróz, Zofia Okończyc, Tadeusz Okoński
Wiesława Pluta, Maria Trzpil, Halina Wiśniewska, Halina Żmija, Zofia Fryczyńska – założycielka,
Hanna Raszkiewicz – instruktor, Zdzisław Christ – akompaniament

Autor:
Janusz Waligóra
Rzecznik Prasowy Urzędu Gminy Świdnica

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

off