off
Czarna Dziura

Czarna Dziura

Najszybsza Czarna Dziura w Kosmosie

Posted by

Dzięki pracom astronomów z indyjskiego obserwatorium rentgenowskiego Chandra odkryto w kosmosie najszybszą czarną dziurę w historii ludzkości i jej badań przestrzeni kosmicznej. Jej masa jest dziesięciokrotnie większa niż masa Słońca.

Według specjalizujących się w zakresie badania czarnych dziur astronomów, kolapsar obraca się z prędkością 90% prędkości światła, którą obliczył Albert Einstein. Unikalność pola grawitacyjnego polega również na tym, że jest 10-krotnie cięższe niż Słońce i może obracać wokół siebie przestrzeń — pisze Daily Mail.

Według gazety superwysoką prędkość czarnej dziury potwierdzili naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, którzy ściśle współpracują w tym zakresie z naukowcami z Indii. Przypomnijmy, iż obszar czasoprzestrzeni, którego z uwagi na wpływ grawitacji, nic (łącznie ze światłem) nie może opuścić. Zgodnie z ogólną teorią względności, do jej powstania niezbędne jest nagromadzenie dostatecznie dużej masy w odpowiednio małej objętości. Czarną dziurę otacza matematycznie zdefiniowana powierzchnia nazywana horyzontem zdarzeń, która wyznacza granicę bez powrotu. Nazywa się ją „czarną”, ponieważ pochłania całkowicie światło trafiające w horyzont, nie odbijając niczego, zupełnie jak ciało doskonale czarne w termodynamice.

Mechanika kwantowa przewiduje, że czarne dziury emitują promieniowanie jak ciało doskonale czarne o niezerowej temperaturze. Temperatura ta jest odwrotnie proporcjonalna do masy czarnej dziury, co sprawia, że bardzo trudno je zaobserwować w wypadku czarnych dziur o masie gwiazdowej bądź większych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

off