off
Nowe Wojska

Nowe Wojska

W Polsce powstanie nowy rodzaj sił zbrojnych

Posted by

W ministerstwie Obrony Narodowej kończone są prace nad projektem decyzji o sformowaniu nowej służby. Chodzi o Wojska Ochrony Cyberprzestrzeni. Nowy, szósty rodzaj sił zbrojnych będzie się składał z najwyższej klasy specjalistów w dziedzinie ochrony i odpierania ataków w cyberprzestrzeni polskiej. W ostatni czwartek w Sejmie na posiedzeniu komisji obrony Mariusz Błaszczak przedstawił posłom założenia w zakresie „procesu budowy kwalifikacji i gotowości do działań w obszarze cyberprzestrzeni”.
Paweł Dziuba, wicedyrektor podlegającego pod MON Narodowego Centrum Kryptologii, upoważniony przez wiceministra obrony Wojciecha Skurkiweicza, przekazał oficjalną informację na temat prowadzonych prac.
„MON dostrzegając rosnące wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa cyberprzestrzeni Polski, uznało ten obszar działań za jeden z priorytetowych” – brzmi informacja, którą przekazał Polskiej Agencji Prasowej.
Zadaniem nowej formacji będzie „wykrywanie, rozpoznawanie i zapobieganie cyberzagrożeniom. Wsparcie, ochrona oraz obrona sieci i systemów teleinformatycznych, prowadzenie cyberrozpoznania, wsparcie operacji militarnych prowadzonych przez siły zbroje w domenie cyberprzestrzeni”. Posłowie opozycji mają obawy o uznaniową cenzurę prewencyjną mediów, zwłaszcza internetowych, a także nadmierne ingerowanie w konta prywatnych użytkowników na portalach społecznościowych.
Według Wojciecha Skurkiewicza w budżecie na 2019 rok na cyberbezpieczeństwo i zabezpieczenie kryptologiczne zabezpieczono 42 mln zł. Szczegóły pracy Wojsk Ochrony Cyberprzestrzeni mają zostać przedstawione na kolejnym posiedzeniu sejmowej komisji obrony.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

off