off
Kurczaki nie wjadą do Rosji

Kurczaki nie wjadą do Rosji

Rosja mówi stop dla amerykańskiego mięsa

Posted by

Rosyjska Izba Kontroli Rolniczej (Rossielchoznadzor) poinformowała, iż od 20 listopada wprowadza ograniczenie tranzytu do Kazachstanu przez Rosję mięsa drobiowego produkowanego w Stanach Zjednoczonych.

Decyzja ta została podjęta w związku z realną groźbą trafienia na rynek rosyjski z Kazachstanu produktów nieznanego pochodzenia, jak również towarów wykonanych z surowców niewiadomego pochodzenia.
Powodem decyzji jest między innymi to, że w Kazachstanie nie istnieje wewnętrzny system monitorujący przepływ towarów, a także przestrzegania terminów integracji systemów informatycznych, co skutkuje przepływam przez Kazachstan żywności oraz towarów, które są wykonane z surowców niewiadomego pochodzenia, a nawet szkodliwych.
Z tego powodu Rossielchoznadzor nie może zagwarantować, że produkty przywożone ze Stanów Zjednoczonych przez Rosję do Kazachstanu są bezpieczne i nie zaszkodzą konsumentom. Istnieje też obawa, że takie produkty mogą nielegalnie trafić na rynki innych krajów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.
Izba Kontroli Rolniczej zwróciła uwagę na potrzebę zorganizowania konsultacji w siedzibie Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej przy udziale przedstawicieli Białorusi w sprawie monitorowania i potwierdzenia wykorzystania na potrzeby wewnętrzne republiki mięsa drobiowego importowanego do Kazachstanu z USA.
Ponadto w ramach usługi zaoferowano stronie kazachskiej zorganizowanie wspólnego badania próbek takich produktów na terytorium punktów przeładunkowych w krajach tranzytowych (Litwa, Łotwa) wraz z analizą wyników w zakresie bezpieczeństwa żywieniowego w specjalistycznych i akredytowanych laboratoriach w krajach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

off