off
Boże Narodzenie Irak

Boże Narodzenie Irak

Boże Narodzenie ogłoszone oficjalnym świętem w Iraku

Posted by

Już od tego roku Boże Narodzenie w Iraku zostało ogłoszone jako oficjalny dzień świąteczny w całym kraju. Według mediów z całego świata, podjęta przed kilkoma dniami decyzja jest odpowiedzią władz na prośbę katolickiego patriarchy chaldejskiego, kard. Louisa Raphaëla Sako.

Według informacji rozgłośni CNN z 24 grudnia, rząd zmienił ustawę o dniach świątecznych w tym kraju. Przy tej okazji zwrócono uwagę, że przed inwazją USA na Irak w 2003 roku w kraju żyło około 1,4 mln chrześcijan. Ucieczki z kraju na skutek wojny, braku stabilności, załamanie gospodarcze, a zwłaszcza przemoc ze strony Państwa Islamskiego spowodowały, że liczba chrześcijan stopniała do 300 tys.
W okresie świątecznym przebywa w Iraku sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin. W wieczór wigilijny sprawował on wraz z kard. Sako pasterkę w katedrze św. Józefa Bagdadzie, na którą przyszedł także prezydent Iraku Barham Salih. Wcześniej kard. Parolin spotkał się z premierem Adilem Abd al-Mahdim.
Wizyta kard. Parolina w Iraku potrwa do 28 grudnia. W najbliższych dniach planowane są jego wizyty w Irbilu na północy Iraku oraz w małych miasteczkach chrześcijańskich na równinie Niniwy. Według wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente, wizyta kard. Parolina w Iraku ma być może związek z planowaną podróżą papieża Franciszka do tego kraju.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

off