off
Czy drzewa znikną z Europy?

Czy drzewa znikną z Europy?

Posted by

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody przestrzega, że wiele z powszechnie spotykanych w Europie gatunków drzew jest obecnie zagrożona.
Ich spis jest opublikowany z „Czerwonej księdze drzew europejskich”. Lista została opublikowana po raz pierwszy i wynika z niej, że aż 190 spośród 454 gatunków drzew występujących w Europie jest w wysokim stopniu zagrożona. Chcąc określić przyczynę tego stanu nie sposób nie zwrócić uwagi na niezwykle szybki i silny rozrost miejskich aglomeracji i postępujące globalne zmiany klimatyczne, a także zbyt intensywną wycinkę drzew i zmiany, które zachodzą w naszym ekosystemie. Naukowcy podkreślają również, że zagrożenie nie dotyczy wyłącznie drzew, ale także licznych europejskich odmian krzewów, mchów i porostów.

„Następstwa działalności człowieka prowadzą do stopniowego zaniku gatunków europejskich roślin i stwarzają w Europie niebezpieczeństwo wyginięcia ważnych i niedocenianych odmian, które stanowią podstawę europejskich ekosystemów i mają wpływ na zdrowie naszej planety”

– podkreślił Luc Bas, który kieruje biurem Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

off