off
Partenogeneza u samicy warana z Komodo

Partenogeneza u samicy warana z Komodo

Posted by

Samica warana z Komodo w zoo w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w stanie Tennessee rozmnożyła się w sposób partenogenetyczny.

Partogeneza jest inaczej nazywana dzieworództwem. Jest to proces rozwoju zarodka, który zostaje zapoczątkowany poprzez aktywację komórki jajowej bez udziału plemnika. Partogeneza zachodzi w sposób naturalny u wielu bezkręgowców, takich jak: płazińce, obleńce, skorupiaki, pajęczaki czy owady, a także u niektórych kręgowców.

Dlaczego taki typ rozmnażania występuje u niektórych zwierząt? Uważa się, że jest to cecha przystosowawcza, która umożliwia szybkie zwiększenie liczebności populacji. Niemniej, jest to zjawisko bardzo rzadko występujące u kręgowców i póki co wiadomo o 70 gatunkach, które mogą tego dokonać. Ta liczba stanowi zaledwie 0,1% wszystkich kręgowców.

Charlie, jak nazywa się samica warana z Komodo z amerykańskiego zoo, urodziła młode już w sierpniu 2019, jednak dopiero niedawno zlecono testy DNA, dzięki którym udało się potwierdzić, że osobniki urodziły się w wyniku partenogenezy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

off