off
Odkryto nowy gatunek dinozaura!

Odkryto nowy gatunek dinozaura!

Posted by

Wydaje się, że naukowcom z Kanady udało się odkryć nowy gatunek dinozaura, który być może jest najstarszym członkiem rodziny tyranozaurów. Przypuszcza się, że mógł on panować na kontynencie Ameryki Północnej przed niemal 80 milionami lat!

Oficjalna łacińska nazwa odkrytego gatunku to Thanatotheristes degrootorum, ale naukowcy nazwali go potocznie Thanatosem. Doktor Daria Zelenitsky z Instytutu Paleobiologii dinozaurów na Uniwersytecie w Calgary tłumaczy, że jest to odniesienie do greckiego boga śmierci, a także podkreśla, że odkryty gatunek mógł być przez długi okres czasu najgroźniejszym drapieżnikiem w całej Kanadzie.

Co ważne, odkrycie nowego gatunku dinozaura jest pierwszym takim wydarzeniem w ciągu ostatnich 50 lat. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w 1970 roku, kiedy odkryty został inny gatunek tyranozaura – Daspletosaurus.

Z badań naukowców wynika, że Thanatotheristes degrootorum mógł być dinozaurem mierzącym nawet osiem metrów z niezwykle głębokim pyskiem oraz zębami o długości 7 centrymetrów. Wiadomo, że był spokrewniony z innym znanym gatunkiem – Tyrannosaurus rex. Szacuje się, że siał on postrach około 66 milionów lat temu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

off