off
Podwodny las pomoże w rozwoju medycyny

Podwodny las pomoże w rozwoju medycyny

Posted by

Naukowcy z Uniwersytetu Northeastern i Uniwersytetu Utah postanowoli zbadać podwodny las w Zatoce Meksykańskiej. Okazało się, że istnieje szansa, że znalezione w nim bakterie pozwolą na stworzenie nowych sposobów leczenia.

Powstanie podwodnego lasu u wybrzeży Alabamy datuje się na blisko 60 tysięcy lat temu. Niegdyś rósł on nad brzegiem rzeki, przepływającej przez tamte tereny. Z czasem drzewa zaczęły obumierać i zapadać się w torfowym osadzie. Podniesienie się linii brzegowej spowodowało, że drzewa całkiem zniknęły pod powierzchnią wody.

Naukowcy postanowili zbadać bioróżnorodność podwodnego lasu. Swoje prace skupili na małżach z rodziny świdrakowatych, a konkretnie na bakteriach, które są obecne na ich powierzchni. Udało się ustalić, że bakterie te mają wysoki potencjał w leczeniu infekcji pasożytniczych. Okazało się, że mogą się one rozmnażać w stosunkowo niskiej temperaturze i mniej wymagających warunkach niż te, które są wykorzystywane obecnie w procesach przemysłowych, co daje szansę na dużą oszczędność.

Obecnie badacze przygotowali już około 200 płytek hodowlanych, dzięki którym udało się zidentyfikować około 100 szczepów bakterii. Wiele z nich było dotąd zupełnie nieznanych. Już 12 jest obecnie poddawane sekwencjonowaniu DNA w celu dalszego przebadania, a także oceny ich potencjału w wytwarzaniu nowych farmaceutyków.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

off