off
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Wałbrzychu

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Wałbrzychu

Posted by

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Wałbrzychu
Szczepionka przeciwko COVID-19 jest kluczowym elementem powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Opracowany i wdrożony Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród mieszkańców naszego miasta. W poniedziałek, 21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciw koronawirusowi, opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BionTech. Kilka godzin wcześniej decyzję o zatwierdzeniu szczepionki podjęła Europejska Agencja Leków. Oznacza to, że szczepienia w Unii Europejskiej rozpoczęły się 27 grudnia.

Kolejność szczepień

Proces produkcji oraz dystrybucji szczepionek będzie stopniowy, dlatego szczepienie społeczeństwa będzie przebiegać etapowo.

Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe (w tym żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej), nauczyciele, pracownicy TOPR, GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.

W etapie II do szczepień zostaną skierowane osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

W etapie III na szczepienia udadzą się przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, pozostała część populacji dorosłej (osoby powyżej 18 roku życia, które nie mają żadnych schorzeń zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu COVID-19 i nie należą do żadnej z powyższych grup).

Szczepionka jest dobrowolna, darmowa i bezpieczna.

Szczegółowe informacje mają być przekazywane poprzez strony: gov.pl/szczepimysie i gov.pl/koronawirus

Narodowy Program Szczepień składa się z 9 rozdziałów, w których jest mowa m.in. o organizacji punktów szczepień i kolejności szczepień można znaleźć tutaj.

Zależy nam na łatwym dostępie do szczepionki. Obecnie ustalamy punkty szczepień. Wkrótce zamieścimy mapę z miejscami, w których będzie można się zaszczepić na terenie miasta Wałbrzycha.

Szczepienia będą dostępne między innymi w:

placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej,
innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej),
mobilnych zespołach szczepiących,
centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.
Proces rejestracji powszechnych szczepień przeciwko COVID-19 rozpocznie się w I kwartale 2021 r. Procedura będzie prosta i bezpieczna.
Poszczególne jej etapy to:

Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.
Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.
O szczegółach realizacji programu szczepień na terenie naszego miasta będziemy Państwa na bieżąco informować.

informacja: um.walbrzych.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

off
cheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on sale
  • king crab atl
  • king crab menu
  • ffxiv kholusian king crab