off
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Wałbrzychu

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Wałbrzychu

Posted by

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Wałbrzychu
Szczepionka przeciwko COVID-19 jest kluczowym elementem powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Opracowany i wdrożony Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród mieszkańców naszego miasta. W poniedziałek, 21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciw koronawirusowi, opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BionTech. Kilka godzin wcześniej decyzję o zatwierdzeniu szczepionki podjęła Europejska Agencja Leków. Oznacza to, że szczepienia w Unii Europejskiej rozpoczęły się 27 grudnia.

Kolejność szczepień

Proces produkcji oraz dystrybucji szczepionek będzie stopniowy, dlatego szczepienie społeczeństwa będzie przebiegać etapowo.

Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe (w tym żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej), nauczyciele, pracownicy TOPR, GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.

W etapie II do szczepień zostaną skierowane osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

W etapie III na szczepienia udadzą się przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, pozostała część populacji dorosłej (osoby powyżej 18 roku życia, które nie mają żadnych schorzeń zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu COVID-19 i nie należą do żadnej z powyższych grup).

Szczepionka jest dobrowolna, darmowa i bezpieczna.

Szczegółowe informacje mają być przekazywane poprzez strony: gov.pl/szczepimysie i gov.pl/koronawirus

Narodowy Program Szczepień składa się z 9 rozdziałów, w których jest mowa m.in. o organizacji punktów szczepień i kolejności szczepień można znaleźć tutaj.

Zależy nam na łatwym dostępie do szczepionki. Obecnie ustalamy punkty szczepień. Wkrótce zamieścimy mapę z miejscami, w których będzie można się zaszczepić na terenie miasta Wałbrzycha.

Szczepienia będą dostępne między innymi w:

placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej,
innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej),
mobilnych zespołach szczepiących,
centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.
Proces rejestracji powszechnych szczepień przeciwko COVID-19 rozpocznie się w I kwartale 2021 r. Procedura będzie prosta i bezpieczna.
Poszczególne jej etapy to:

Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.
Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.
O szczegółach realizacji programu szczepień na terenie naszego miasta będziemy Państwa na bieżąco informować.

informacja: um.walbrzych.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

off