off
Tusk rusza w Polskę

Tusk rusza w Polskę

Donald Tusk ruszył w Polskę

Posted by

Zamiast konferencji prasowych w Sejmie – wizyty w piekarniach i pizzeriach, zamiast frontalnego ataku na Polski Ład – podbijanie tematu drożyzny. Donald Tusk próbuje wyjść z partyjnych okopów
Platforma Obywatelska ruszyła w trasę. Przez najbliższy tydzień politycy PO, z Donaldem Tuskiem na czele, odwiedzą kilkadziesiąt miejscowości w kilku województwach.
We wtorek 18 stycznia 2022 Tusk zaczął dzień przed szóstą rano w piekarni w Kościanie, w województwie wielkopolskim. Skończył w remizie strażackiej w Aleksandrowie Łódzkim. Wozy strażackie posłużyły za tło rozmowy w programie „Fakty po Faktach” w TVN24.
W międzyczasie Tusk odwiedził zakład wędliniarski w Dopiewie i sklep papierniczy w Buku.
Główny temat rozmów to drożyzna. Tusk ma słuchał ludzi, których dotknęła inflacja i skokowy wzrost cen energii. Platforma stara się wykorzystać polityczny moment (osłabienie PiS-u), a zarazem pokazać, że nie jest partią znaną tylko z korytarzy sejmowych i telewizora, ale również z ulic – i to mniejszych miejscowości.
„Ludzie pracujący w Polsce tak właśnie zaczynają swoją robotę, od rana” – mówi Donald Tusk, stojąc na tle piekarni w Kościanie. Za jego plecami piekarze (w maseczkach, inaczej niż przewodniczący PO) przygotowują bułki lub ciastka. Tusk referuje rozmowę z właścicielem: „Ta rozmowa była smutna, bo pod znakiem zapytania stoi przyszłość tego typu przedsięwzięć. Za gaz płacono koło 5 tys. złotych, a teraz pan Robert pokazał mi rachunek na ok. 20 tysięcy. Plus niestabilność, inflacja, ta niepewność związana z Polskim Ładem”.

Polityk PO mówi mi, że inspiracją do całej akcji jest słynny spot Ronalda Reagana z 1984 roku: „It’s Morning Again in America”. U Reagana wyglądało to tak: mężczyzna z teczką wysiadający z taksówki, inny pracujący na traktorze, chłopiec rozwożący gazety rowerem, para biorąca ślub. I optymistyczny tekst: „Dziś do pracy pójdzie więcej osób niż kiedykolwiek w historii Ameryki. A ponieważ inflacja jest o połowę niższa niż cztery lata temu, mogą pewnie patrzeć w przyszłość”.

Tonacja akcji PO jest zupełnie inna. Pokazuje, że dla niektórych poranek w Polsce 2022 jest bardzo trudny. „Nietrafione decyzje, przez które my cierpimy” – mówi właściciel piekarni. „Nie chcemy zwalniać pracowników, nie chcemy zawyżać cen” – zaznacza.

„To jest dramat dla ludzi, trzeba być z tymi ludźmi” – mówi mi polityk Platformy.

Wieczorem w TVN24 Tusk: „Wszędzie tam to pytanie wybrzmiało: jak żyć w dobie podwyżek? Wszyscy moi rozmówcy czuli się opuszczeni, państwo ich opuściło, chcą przetrwać, a nie mają pomocy ze strony państwa”.
„Jak żyć, panie premierze?” – pytał Tuska w sierpniu 2011 roku po przejściu nawałnicy Stanisław Kowalczyk, rolnik z gminy Przysucha. Mieszkańcy stracili wtedy dorobek życia, a odszkodowania nie przychodziły. Tamta rozmowa dla wielu była symbolem bezduszności Platformy.
Dziś to Tusk próbuje stawiać się w roli tego, kto żal zagrożonych i poszkodowanych przekaże władzom państwa. Przy czym trzeba pamiętać, że PO będąc w opozycji, nie ma większych możliwości realnej pomocy tym ludziom. Korzysta jednak z jednego z podstawowych narzędzi polityki: być przy ludziach w momencie, gdy znaleźli się w trudnej sytuacji. Dać się zapamiętać jako ten, kto słucha.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

off
cheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on sale
  • king crab atl
  • king crab menu
  • ffxiv kholusian king crab