off
Rafineria

Rafineria

Ropa w USA znów poniżej 100 USD/b i jeszcze traci

Posted by

Ceny ropy w USA są poniżej 100 USD za baryłkę i nadal spadają. Inwestorzy oceniają słaby popyt na benzynę i rosnące jej zapasy w Stanach Zjednoczonych – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 98,87 USD, niżej o 1,01 proc.

Brent na ICE w dostawach na IX wyceniana jest po 106,03 USD za baryłkę, w dół 0,83 proc.

W USA słabnie zapotrzebowanie na benzynę, a jej zapasy wzrosły w ubiegłym tygodniu o 3,5 mln baryłek, czyli o 1,56 proc. do 228,44 mln baryłek – podał w najnowszym raporcie amerykański Departament Energii (DoE).

Popyt na benzynę jest obecnie w USA poniżej poziomu sprzed 2 lat, bo bardzo wysokie ceny paliwa zniechęcają do jazdy więcej kierowców niż na początku pandemii Covid-19.

Rezerwy paliw destylowanych w USA, w tym oleju opałowego, wzrosły z kolei o 1,3 mln baryłek, czyli o 1,14 proc. do 112,51 mln baryłek – podał DoE.

Spadły nieznacznie zapasy ropy naftowej – o 445 tys. baryłek, czyli o 0,1 proc. do 426,61 mln baryłek – wynika z danych Departamentu Energii USA.

„Popyt na benzynę w USA nie wykazuje wzrostu, mimo że na półkuli północnej jest obecnie wakacyjny szczytowy sezon zużycia paliw” – wskazuje Gao Jian, analityk Zhaojin Futures Co.

Dodaje, że gospodarka USA spowalnia, więc rynek powinien stale obserwować ryzyko osłabienia zapotrzebowania na produkty naftowe.

Tymczasem produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych spadła do najniższego poziomu od początku czerwca w związku z ostrzeżeniami amerykańskiej administracji o wysokiej inflacji i ryzyku spowolnienia gospodarczego.

Produkcja ropy spadła w ub. tygodniu do 11,9 mln baryłek dziennie i był to już drugi z kolei tydzień, gdy produkcja surowca zmalała.

Departament Energii (DoE) obniżył też swoje prognozy produkcji ropy w USA w 2023 r. i szacuje, że wyniesie ona średnio 12,77 mln baryłek dziennie wobec wcześniej prognozowanych 12,97 mln baryłek dziennie.

Na 2022 r. DoE obniżył swoje szacunki produkcji ropy do 11,91 mln b/d z wcześniejszych 11,92 mln b/d.

„Chociaż ceny ropy naftowej są wysokie, to jednak trudności gospodarcze, w tym wysoka inflacja, problemy z łańcuchami dostaw, niedobory siły roboczej i mniejsza aktywność producentów ropy z łupków, niż przewidywaliśmy jeszcze na początku tego roku, ograniczają wzrost produkcji ropy” – podał DoE w swoim raporcie. (PAP Biznes)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

off
cheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on sale
  • king crab atl
  • king crab menu
  • ffxiv kholusian king crab