off
Festiwal

Festiwal

Festiwal Góry Literatury

Posted by

W Świdnicy odbędzie się Festiwal Góry Literatury. Publiczność świdnicka będzie mogła spotkać się m.in. z kontrowersyjną polską reżyserką Agnieszką Holland, oraz z felietonistką Karoliną Korwin-Piotrowską.

Festiwal odbędzie się w dniach 18 i 19 lipca na skwerze z dzikami tuż obok świdnickiej biblioteki.Festiwal Góry Literatury zainicjowała w 2015 roku Olga Tokarczuk. Celem festiwalu jest aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.

Organizatorem imprezy od 2021 jest Fundacja Olgi Tokarczuk oraz partnerzy – miasta i gminy Dolnego Śląska, gospodarzami – Olga Tokarczuk oraz Karol Maliszewski. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny. Dominują spotkania i debaty o charakterze literackim, niemniej zawsze towarzyszą im koncerty, dyskusje i wykłady popularnonaukowe (głównie na tematy ekologiczne, równości praw kobiet i środowisk zagrożonych wykluczeniem, historyczne, przeciwdziałające nacjonalizmowi i ksenofobii), wystawy, performensy, spacery górskie i wyprawy rowerowe, seminaria, pokazy filmowe i różnorodne warsztaty – skierowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci oraz młodzieży.

Festiwal organizowany jest po raz 8. Dwa festiwalowe dni m.in. z wieloma spotkaniami z wyjątkowymi gośćmi zaplanowano także w Świdnicy.

PROGRAM FESTIWAL GÓRY LITERATURY 2022 – ŚWIDNICA

18-19 lipca 2022 – Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami), ul. Franciszkańska 18, 58-100 Świdnica, wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki

PONIEDZIAŁEK 18 lipca 2022
17.00–18.15 – Karolina Korwin-Piotrowska, „Wszyscy wiedzieli”. Z autorką rozmawia Magdalena Rabizo-Birek
Czy wszyscy wiedzieli o przemocy w szkołach aktorskich? Jakich nadużyć doświadczali studenci i studentki ze strony wykładowców? Jaką cenę trzeba było zapłacić za spełnienie swoich marzeń? Karolinę Korwin-Piotrowską o jej głośną i potrzebną książkę, Wszyscy wiedzieli, pytać będzie Magdalena Rabizo-Birek.

18.30–19.45 – Z Małgorzatą Lebdą i Urszulą Zajączkowską rozmawia Waldek Mazur
Co robią poetki, gdy nie piszą wierszy? O swojej pozapoetyckiej aktywności opowiadać będzie Małgorzata Lebda, pisarka, ale też ultramaratonka, która podjęła się biegu od źródła do ujścia Wisły w ramach protestu przeciwko drodze wodnej E40, od wielu lat fotografka, a także Urszula Zajączkowska, botaniczka zajmująca się biomechaniką i aerodynamiką roślin, artystka wizualna i muzyczna. Obie poetki zostały laureatkami Nagrody Literackiej Gdynia.

WTOREK 19 lipca 2022
17.00–18.15 – Piotr Siemion, „Bella, ciao”. Z autorem rozmawia Waldek Mazur
Piotr Siemion, prozaik, amerykanista i prawnik, choć wydaje książki niezwykle rzadko, zawsze, gdy już się ukazują, wywołują spore poruszenie wśród czytelników. Wszystko wskazuje na to, że tak samo będzie z powieścią Bella, ciao. Obrazoburcza i zanurzona w popkulturze, dotykająca trudnych tematów historycznych i jeszcze trudniejszych spraw współczesnych, zdaje się być bardzo gorzkim komentarzem do współczesnej Polski.

18.30–19.45 – „Holland. Biografia od nowa”. Z Agnieszką Holland rozmawia jej biografka, Karolina Pasternak
Żadna inna polska reżyserka nie odniosła w kinematografii podobnego sukcesu jak Agnieszka Holland. W jej filmach zagrały międzynarodowe gwiazdy, a fabuły zostały docenione wieloma nagrodami, których nie sposób wymienić w krótkim opisie. Holland. Biografia od nowa jest pierwszą tego typu publikacją opisującą życie wybitnej reżyserki, a także – nie omieszkamy wspomnieć – bywalczyni Festiwalu Góry Literatury i członkini Rady Fundacji Olgi Tokarczuk.
O tym, jak pracowało się i tworzyło w męskim świecie kina, a także jak trafiła do Hollywood, reżyserka opowie w rozmowie z Karoliną Pasternak, świetną dziennikarką filmową.

20.00–21.15 – Lech Moliński, Jerzy Wypych, „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk”. Z autorami rozmawia Jan Pelczar (współorganizatorzy: Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Warstwy)
„Nikt nie woła, każdy pamięta…” to pierwsza publikacja, która porządkuje opowieść o polskim kinie na Dolnym Śląsku. Autorzy – Lech Moliński (tekst) i Jerzy Wypych (zdjęcia) – zabierają czytelników w podroż po regionie, a za przewodników służą im historie z planów zdjęciowych, opowieści o lokalnych kinach czy twórcach, a w końcu goszczących na Dolnym Śląsku gwiazdach polskiego filmu.

21.30–23.00 Kamera, Akcja: Dolny Śląsk – pokaz filmu „Wszystko dla mojej matki” (2019) w reżyserii Małgorzaty Imielskiej. Wprowadzenie: Jagoda Szelc

Pełny program Festiwalu Góry Literatury 2022 znaleźć można na stronie organizatora, czyli Fundacji Olgi Tokarczuk: https://fundacjaolgitokarczuk.org/festiwal-gory-literatury/
źródło – Materiały Fundacja Olgi Tokarczuk, Festiwal Góry Literatury

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

off
cheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on sale
  • king crab atl
  • king crab menu
  • ffxiv kholusian king crab