off
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński wycofa się z poparcia dla zakazu?

Posted by

Media donoszą, że mimo wielokrotnych deklaracji poparcia dla zakazu chowu zwierząt na futra, w tym padających z ust samego Jarosława Kaczyńskiego, Prawo i Sprawiedliwość rozważa wykreślenie tego zapisu z ustawy
W listopadzie 2017 r. Jarosław Kaczyński w wypowiedzi dla Fundacji Viva! poparł zakaz chowu zwierząt na futra. Powiedział, że wynika to przede wszystkim ze stosunku do zwierząt i ochrony ludzi.

– Jest to przede wszystkim kwestia stosunku do zwierząt, serca do zwierząt. […] Po drugie to jest także kwestia ochrony ludzi, którzy cierpią z powodu odoru, obrzydliwego zapachu, którym się po prostu niszczy życie. […] Hodowcy można powiedzieć, że znaleźli się teraz w trudniejszej sytuacji, bo wcześniej wszystko im było wolno, i opowiadają różnego rodzaju bajki, bo to są bajki, żeby się obronić – mówił Jarosław Kaczyński.

Hodowcy norek wspierani przez media Tadeusza Rydzyka kontynuowali w kolejnych miesiącach „opowiadanie bajek” i obronę swojego przemysłu. Często posuwali się do nieczystych zagrań, m.in. publikowali filmy oczerniające fundacje prozwierzęce, w których występowały osoby skazane prawomocnym wyrokiem za znęcanie się nad zwierzętami.

Przemysł futrzarski w Polsce ma na to środki. W Polsce co roku zabija się na futra 10 milionów zwierząt. Podczas gdy w pozostałych europejskich krajach jest to zakazane, w Polsce przemysł futrzarski rośnie w siłę i to mimo licznych protestów mieszkańców, wysokiego społecznego poparcia dla zakazu i znikomych wpływów, jakie trafiają do budżetu z tego przemysłu.

Nowelizacja ustawy trafiła w marcu do Komisji Ustawodawczej, zwanej sejmową niszczarką, jednak wyszła z niej pozytywnie zaopiniowana i czekała na pierwsze czytanie. Do mediów zaczęły też przeciekać informacje, że Prawo i Sprawiedliwość, biorąc pod uwagę zbliżające się wybory, chce się wycofać z planów wprowadzenia zakazu.

– Po jednej stronie są wyborcy, którzy są za zakazem. Po drugiej stronie potężne lobby futrzarskie, Jan Szyszko i Tadeusz Rydzyk. To test dla Prawa i Sprawiedliwości. Po której stronie stanie? Czy ugnie się naciskom? Prezes Kaczyński w poprzedniej kadencji głosował przeciwko ubojowi rytualnemu, a kilka miesięcy temu jednoznacznie wyraził swoją negatywną opinię o zabijaniu zwierząt na futra. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której miałby wykonać zwrot o 180 stopni w tych sprawach, nawet jeśli jest pod presją swojego otoczenia politycznego – mówi Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva!

Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego z listopada 2017 r.: https://www.youtube.com/watch?v=BopnSnpgG00&feature=youtu.be

Nagrania z polskich ferm:


Kontakt:

Martyna Kozłowska
martyna@viva.org.pl
790102189

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

off
cheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on sale