off
Egzoplaneta

Egzoplaneta

Blisko ziemi znajduje się gigantyczna egzoplaneta

Posted by

Odkrycia tej większej niż Jowisz planety dokonano dzięki radioteleskopowi Very Large Array (VLA)

Naukowcy podczas obserwacji kosmosu natrafili na wielką egzoplanetę. Znajduje się ona w niewielkiej, jeśli brać pod uwagę lata świetlne, odległości od Ziemi. Planeta jest większa od Jowisza i ma 200 razy silniejsze pole magnetyczne od gazowego olbrzyma, który znajduje się w naszym Układzie Słonecznym.
Od Ziemi do tego obiektu dzieli nas „tylko” 20 lat świetlnych. Planetę nazwano SIMP J01365663 + 0933473.
Egzoplaneta SIMP J01365663 + 0933473 ma 12,7 razy większą masę od Jowisza, ale nie jest 12,7 razy większa od Jowisza, bowiem jej rozmiar jest tylko o 1,22 razy większy. Natomiast planeta to ma 200 razy silniejsze pole magnetyczne. To pierwsza tak duża planeta, którą udało się zidentyfikować z wykorzystaniem radioteleskopu (VLA). Wstępne obliczenia ekspertów od astronomii i obserwacji planet, wskazują na to, iż na jej powierzchni temperatura wynosi około 825 stopni Celsjusza. SIMP J01365663 + 0933473 jest egzoplanetą na pograniczu z brązowym karłem. Na biegunach występują zorze, które w tym przypadku są zastanawiające, bo tego typu zjawiska są wynikiem działania wiatrów słonecznych. Naukowcy będą chcieli dokładniej zbadać ten obiekt, w celu uzyskania odpowiedzi na pytania związane z pojawianiem się wiatrów słonecznych na biegunach egzoplanet. Przypomnieć należy, że egzoplaneta, lub planeta pozasłoneczna, to planeta krążąca nie wokół Słońca, ale wokół innej gwiazdy (grecki przedrostek „exo” czyli polski „egzo” oznacza po grecku „poza”, „na zewnątrz”). Do tej pory odkrywa się głównie olbrzymie planety gazowe, bo są łatwiejsze do zaobserwowania niż planety ziemiopodobne, które też są odkrywane. Rok temu odkryto w kosmosie egzoplanetę oddaloną od naszego układu słonecznego o 11 lat świetlnych. Jest to planeta o rozmiarach Ziemi i umiarkowanej temperaturze i ma oznaczenie Ross 128 b. „Nowy Świat”, jak go określili odkrywcy, krąży wokół czerwonego karła co przemawia za tym, że planeta może nadawać się do życia. jest to druga planeta podobna do Ziemi, po odkrytej Proximie b.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

off
cheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on sale